Prawo upadłościowe i prawo restrukturyzacyjne różnią się zakresem stosowania. W stosunku do podmiotów, które stały się niewypłacalne, można ogłosić upadłość. Przeprowadzenie postępowania upadłościowego ma na celu przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Przepisy prawa upadłościowego szczegółowo określają, jakie podmioty mogą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.
Postępowanie restrukturyzacyjne może być z kolei prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu praw wierzycieli. Postępowanie restrukturyzacyjne wszczyna się na wniosek restrukturyzacyjny złożony przez dłużnika.
Restrukturyzacja jest prowadzona w celu uniknięcia upadłości dłużnika. Często jest ona ratunkiem przed upadłością zadłużonej firmy i likwidacją jej majątku, w sytuacji, w której firma ma szansę na poprawę swojej kondycji finansowej.
W ramach postępowania restrukturyzacyjnego wyróżniamy następujące postępowania:
Zdolność restrukturyzacyjną, czyli zdolność do przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego mają:
Jednocześnie prawo restrukturyzacyjne przewiduje jednak cały szereg wyłączeń poszczególnych kategorii podmiotów, które nie mają zdolności restrukturyzacyjnej. Przepisów prawa restrukturyzacyjnego nie stosuje się bowiem m.in. do:
i innych.